Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça sorulan soruları sizin için cevapladık.

XENOL kullanıcılarının en çok merak ettiği konuların ve soruların cevaplarına göz atabilirsiniz.

Motor yağı, motorun tüm hareketli aksamı üzerinde yapışıp, film şeklinde ince bir tabaka oluşturarak sürtünme ve aşınmayı azaltır, bu da kolay hareketi sağlayarak tekerleklere daha fazla güç aktarıldığı anlamına gelir. Motor yağı içerdiği deterjanlar vasıtası ile motoru temizlemeye yardımcı olur, pasa karşı korur ve aynı zamanda silindirlerin çevresindeki aşırı sıcağın bir bölümünü kartere indirmeye yardımcı olur.
Motor yağı, aracınızın motoru için damarlarda dolaşan kan gibidir. Bu yüzden yanlış motor yağı seçimi aşınma, korozyon ve tortu oluşması gibi istenmeyen bazı problemlerin oluşmasına neden olabilecektir. Aracınıza seçeceğiniz uygun motor yağı ile motorunuzda oluşabilecek bu tür problemleri önleyebileceksiniz.
Her gün kullanılan araçlarda daha kısa sürede değişimler söz konusu olurken aracın kullanımı seyrek ise motor yağı daha uzun süre gider. Doğru yağ kullanımıyla gelen yakıt tasarruf durumları da seçimleri etkiler. Araçlarda kullanım durumu farklı olabileceği gibi 10-15 bin km sonrasında yağ filtresiyle birlikte motor yağının değişimi önerilir. Böylelikle aracın sahip olacağı performans yükseltilebilir. Ayrıca değişim yapılan iklim durumuna göre de motor yağı seçimi yapılır. Soğuk mevsimlerde sentetik yağ kullanımı çok daha iyi olacaktır.
Ham petrolün destile edilmesiyle elde edilen dip ürünün yeniden rafinasyonu ile elde edilen baz yağların içerisine gerekli katık paketlerinin eklenmesi suretiyle üretilir. Fiyatları genelde daha ucuzdur ve ortalama bir performans sunarlar.
Laboratuvar koşullarında çeşitli kimyasal işlemlerle elde edilen sentetik baz yağların içerisine gerekli katık paketlerinin eklenmesi suretiyle üretilir. Sentetik yağların hammaddesi olan sentetik baz yağ, ileri teknoloji ile yoğun işlemlerden geçerek üretildiği için maliyeti yüksektir. Ancak hem daha iyi performans hem daha uzun süreli kullanım sağlarlar. Termal dayanıklılıkları fazladır. Yağlama görevlerini daha uzun süreler yerine getirip, daha yüksek ve daha düşük sıcaklıklar ile yüksek basınca ve zorlanmaya karşı daha dayanıklıdırlar.
Metal iki yüzey arasındaki sürtünmeyi minimize etmektir.
Akışkanlığa karşı dirençtir. Birimi mm²/s veya Centistoke (cSt) olup, belli bir sıcaklıkta ifade edilir.
Bir yağın yüksek ısıya maruz kaldığı koşullarda ne kadar inceleceğini ve ne tarz performans değişikliklerin yaşanacağını gösteren bir çizelgedir. Viskozite endeksi rakamı yükseldikçe yüksek ısı koşullarında yağın daha az inceleceğini gösterir.
Fren hidroliği, fren pedalına bastığınızda oluşan kuvvetin fren sistemine iletilmesini ve frenlemenin yapılmasını sağlayan sıvıdır. Kuvveti basınca aktarmak ve frenleme kuvvetini yükseltmek için kullanılır.
ADRES

GEBKİM ihtisas OSB Nuri Türker Caddesi No:4 Dilovası / KOCAELİ

TELEFON

+90 262 646 11 01

SOSYAL MEDYA